| Bremsen hinten | SRAM Level TLM, hydraulic disc, 160mm |
| Bremsen vorne | SRAM Level TLM flat-mount, 160mm |
| Rahmen | Specialized FACT 9r Carbon, Fitness Geometry, 1x Drivetrain, 12x142 thru-axle, internal cable routing, flat-mount disc, Plug + Play rack/fender mounts |
| Schaltung | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Gabel | Specialized FACT 9r Carbon Monocoque, flat-mount disc, 12x100mm thru-axle, low rider mounts, Plug + Play fender mounts, Future Shock 1.5 |
| Innenlager | SRAM DUB BSA 68 Wide |
| Lenker | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Vorbau | Future Stem, Comp |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Sattelklemmung | Integrated w/ frame |
| Felgen | DT Swiss R470, 23mm depth, 20mm internal width, 24h |
| Reifen vorne | Roubaix Pro 2BR, 700x30/32 |
| Reifen hinten | Roubaix Pro 2BR, 700x30/32 |
| Nabe vorne | Specialized sealed cartridge bearings, Center Lock, 12x100mm, 24h |
| Nabe hinten | Specialized sealed cartridge bearings, Center Lock, 12x142mm, 24h |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | VP Platform, Alloy Body |