| Bremsen hinten | Tektro HD-R280, hydraulic disc, resin pads, flat-mount, 140mm |
| Bremsen vorne | Tektro HD-R280, hydraulic disc, 160 mm rotor |
| Rahmen | Specialized A1 Premium Aluminum, Fitness Geometry, butted tubing, internal cable routing, flat-mount disc, quick-release, Plug + Play rack/fender mounts |
| Schaltung | Shimano Sora, 9-speed |
| Schalthebel | microSHIFT, 9-speed |
| Umwerfer | Shimano Sora FD-R3000, 31.8mm clamp |
| Gabel | Specialized FACT 9r Carbon, flat-mount disc, quick-release |
| Innenlager | Shimano 68mm threaded |
| Lenker | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Vorbau | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Sattelmodell | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Sattelklemmung | Bolt-type, 31.8mm |
| Felgen | 700C disc brake, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width |
| Reifen vorne | RoadSport Reflect, Wire bead, Blackbelt/Endurant Casing, 700x32c |
| Reifen hinten | RoadSport Reflect, Wire bead, Blackbelt/Endurant Casing, 700x32c |
| Nabe vorne | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Nabe hinten | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |