| Bremsen hinten | Sram Level T, Hydraulic Disc, 160mm Rotor |
| Bremsen vorne | Radius CX7, Mechanical Disc, 160mm Rotor |
| Rahmen | Specialized P.3, A1 Premium Alloy, 26", Fully Butted Tubing, Tapered Head Tube, BSA 73mm BB Shell, 12x148TA Sliding Dropouts, Single Speed or Geared Compatible, 52mm CL, Internal cable routing, 30.9 Seat Tube, Dropper Post Compatible, 27.5" Wheel Compatible |
| Gabel | Marzocchi Bomber DJ, 26", 100mm Travel, Grip Damper, 1.5 Tapered Steerer, 15x100TA, 37mm Offset |
| Innenlager | BSA 73mm |
| Lenker | Specialized P.Series MTB Dirt, 6061 alloy, 9-degree backsweep, 6-degree upsweep, 38mm rise, 750mm width, 31.8mm clamp |
| Vorbau | Specialized Alloy Trail Stem |
| Sattelmodell | Specialized P.series, Steel Rails |
| Sattelstütze | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Alloy, single-bolt, 34.9mm |
| Felgen | Specialized P.Series, 26", 32h, 26mm ID, Disc Brake Only |
| Reifen vorne | Specialized Kicker Sport, 26x2.1" |
| Reifen hinten | Specialized Kicker Sport, 26x2.1" |
| Nabe vorne | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x100mm thru-axle, 6-bolt, 32h |
| Nabe hinten | Alloy, Single Speed, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 6-bolt, 32h |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | Specialized Platform Pedal |