| Bremsen hinten | Shimano 105 Hydraulic Brake |
| Bremsen vorne | Shimano 105 Hydraulic Brake |
| Rahmen | Tarmac SL8 FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Schaltung | Shimano 105 Di2 7150 |
| Schalthebel | Shimano 105 Di2 R7170, 12-speed |
| Umwerfer | Shimano 105 R7170, braze-on |
| Gabel | FACT 10r Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Lenker | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Vorbau | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | S-Works Tarmac SL8 Carbon seat post, FACT Carbon, 15mm offset |
| Sattelklemmung | Tarmac integrated wedge |
| Reifen vorne | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Reifen hinten | S-Works Turbo, 120 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |