| Bremsen hinten | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Bremsen vorne | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Rahmen | Tarmac SL7 FACT 9r Carbon, Rider First Engineered™, Win Tunnel Engineered, Clean Routing, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Schaltung | Shimano 105 Di2 |
| Schalthebel | Shimano 105 Di2 R7170, 12-speed |
| Umwerfer | Shimano 105 Di2, Braze-on |
| Gabel | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Innenlager | Shimano Threaded BSA BB |
| Lenker | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Vorbau | Tarmac integrated stem, 6-degree |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | 2021 Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Sattelklemmung | Tarmac integrated wedge |
| Reifen vorne | Turbo Pro, 700x26 |
| Reifen hinten | Turbo Pro, 700x26 |