| Bremsen hinten | SRAM Code Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Bremsen vorne | SRAM Code Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rahmen | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, flip chip Head Tube/Bottom Bracket adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 130mm of travel |
| Schaltung | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Schalthebel | SRAM AXS POD Controller |
| Gabel | RockShox Pike Ultimate, Charger 3 RC2 Damper w/Buttercups, 15x110mm axle, 44mm offset, 140mm of travel |
| Dämpfer | RockShox Deluxe Ultimate, Rx Trail Tune, 190x45 |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm Wide, Threaded |
| Lenker | Specialized Trail, 7050 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 30mm rise, 800mm, 35mm clamp |
| Vorbau | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Sattelmodell | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Roval Traverse 29F/27.5R Alloy, 30mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T9 compound, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Nabe vorne | Roval, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Nabe hinten | Roval DT Swiss 370, Ratchet LN, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Speichen | DT Swiss Competition Race |