| Bremsen hinten | SRAM G2 Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Bremsen vorne | SRAM G2 Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rahmen | S-Works FACT 12m Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| Schaltung | Sram XX1 Eagle AXS |
| Schalthebel | SRAM AXS Rocker Paddle |
| Gabel | Rockshox SID ULTIMATE, Charger Race Day Damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Dämpfer | RockShox SID LUXE ULTIMATE, Rx XC Tune, Two Position, Rebound Adjust, 190x40mm |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Lenker | Roval Control SL Rise, 780mm x 35mm, 20mm rise, Carbon |
| Vorbau | TruVativ Descendant 35, 35mm clamp, 60mm |
| Sattelmodell | Body Geometry S-Works Power, carbon fiber rails, carbon fiber base |
| Sattelstütze | RockShox Reverb AXS, 30.9mm, S: 125, M:150, L/XL: 170mm |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy 34.9, Titanium Bolt |
| Felgen | Roval Control SL, Carbon offset design, 29mm internal width, 4mm hook width, Tubeless ready, 24h |
| Reifen vorne | Specialized Ground Control, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Reifen hinten | Specialized Ground Control, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Nabe vorne | Roval Control SL, DT Swiss Internals, Ceramic Bearings, 6-bolt, 15mm thru-axle, 110mm spacing, Torque caps, 24h straight pull t-head |
| Nabe hinten | Roval Control SL, DT Swiss 180 Internals, DT Swiss Ratchet EXP, Ceramic bearings, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 24h straight-pull |
| Speichen | DT Swiss Aerolite T-head |