| Bremsen hinten | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Bremsen vorne | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rahmen | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S3 Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 170mm of travel |
| Schaltung | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Gabel | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Dämpfer | Rock Shox Super Deluxe Coil Select Plus, Rx Trail Tune, 205x60, Trunnion |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Lenker | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Vorbau | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Sattelmodell | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S2-S3:150mm, S4-S5:170mm |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Nabe vorne | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Nabe hinten | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Speichen | DT Swiss Industry |