| Bremsen hinten | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| Bremsen vorne | SRAM Rival eTAP AXS, hydraulic disc |
| Rahmen | Diverge FACT 11r carbon frameset with front and rear Future Shock suspension, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Schaltung | SRAM GX Eagle AXS, w/ battery cover |
| Schalthebel | SRAM Rival eTap AXS |
| Gabel | delete |
| Innenlager | SRAM DUB BSA 68 |
| Lenker | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Vorbau | Future Stem, Comp |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Expert |
| Sattelstütze | S-Works Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 33.3mm |
| Reifen vorne | Tracer Pro 2BR, 700x42 |
| Reifen hinten | Tracer Pro 2BR, 700x42 |