| Bremsen hinten | SRAM Apex eTAP AXS, hydraulic disc |
| Bremsen vorne | SRAM Apex eTAP AXS, hydraulic disc |
| Rahmen | Specialized Diverge FACT 9r carbon, SWAT™ Door integration, Future Shock suspension, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Schaltung | SRAM Apex eTAP AXS, hydraulic disc |
| Schalthebel | SRAM Force eTap AXS |
| Gabel | Future Shock 2.0 w/ Smooth Boot, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Innenlager | SRAM DUB BSA |
| Lenker | Specialized Adventure Gear Hover, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Vorbau | Future Stem, Comp |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 30.8mm |
| Reifen vorne | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |
| Reifen hinten | Pathfinder Pro 2BR, Tan sidewall, 700x42 |