| Bremsen hinten | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Bremsen vorne | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rahmen | M5 alloy, Style-Specific DH Geometry, horst pivot flip chip for 27.5 or 29 rear wheel, BSA threaded BB, full internal cable routing with option for full external brake, 148mm rear spacing, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 200mm of travel |
| Schaltung | SRAM GX DH, 7-speed, trigger |
| Schalthebel | SRAM GX DH, trigger, 7-speed |
| Gabel | RockShox BoXXer Select 29, DH DebonAir spring, adjustable low-speed compression, adjustable rebound, short crown, 20x110mm thru-axle, 56mm offset, 200mm of travel |
| Dämpfer | RockShox Super Deluxe Select Coil, external rebound adjust, hydraulic bottom out, Trunnion mount, 225x75 |
| Innenlager | SRAM DUB, 83mm |
| Lenker | Specialized Trail, 7050 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 30mm rise, 800mm, 35mm clamp |
| Vorbau | Descendant 35mm Direct Mount Stem, 50mm length |
| Sattelmodell | Body Geometry Henge DH, hollow Cro-Mo rails, 130mm |
| Sattelstütze | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Felgen | Roval 29" Alloy DH, 28mm internal width, 28h, tubeless ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Nabe vorne | Alloy, sealed cartridge bearings, 20x110mm, 28h |
| Nabe hinten | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Speichen | DT Swiss Industry |