| Bremsen hinten | SRAM Force eTap AXS |
| Bremsen vorne | SRAM Force eTap AXS |
| Rahmen | Crux FACT 10r Carbon, Rider First Engineered™, Threaded BB, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc |
| Schaltung | SRAM Force XPLR eTap AXS |
| Schalthebel | SRAM Force eTap AXS |
| Gabel | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Innenlager | SRAM DUB BSA 68 |
| Lenker | Roval Terra, carbon, 103mm drop x 70mm reach x 12º flare |
| Vorbau | Specialized Pro SL, alloy, 4-bolt, 6-degree rise |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Pro, hollow titanium rails |
| Sattelstütze | Roval Terra Carbon Seat Post, 20mm Offset |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 30mm |
| Reifen vorne | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Reifen hinten | Pathfinder Pro 2BR, Tan Sidewall, 700x38 |
| Pedale | PEDAL, TEST RIDE PEDALS PROVIDED BY SPECIALIZED |