| Bremsen hinten | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper |
| Bremsen vorne | SRAM Level T hydraulic disc, 2-Piston Caliper |
| Rahmen | Specialized D'Aluisio Smartweld M5 Alloy, Hydroformed tubes, Progressive XC Geometry, internal cable routing, BSA BB, 12x148mm spacing, 30.9mm Dropper post compatible |
| Schaltung | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| Gabel | RockShox Judy Silver, TurnKey damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 100mm of travel (XS - 80mm travel) |
| Innenlager | SRAM Powerspline |
| Lenker | Specialized Alloy XC minirise, double-butted alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 10mm rise, 31.8mm |
| Vorbau | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Felgen | Specialized Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Reifen vorne | Specialized Fast Trak, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Reifen hinten | Specialized Fast Trak, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Nabe vorne | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Nabe hinten | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Speichen | Stainless, 14g |