| Bremsen | Magura MT8 Pro PM, Hydr. Disc Brake (160/180) |
| Rahmen | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Boost 12x148mm, Full Internal Cable Routing, Dropper Post ready, UDH™ |
| Schaltung | Sram GX Eagle AXS™ Transmission, 12-Speed, Electronic Shifting System |
| Schalthebel | Sram AXS™ Pod Ultimate Controller |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Fox 32 SC Float Performance, 2-Position Remote, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Gabel Federweg (mm) | 100 |
| Innenlager | Sram DUB MTB Wide, 92mm Pressfit |
| Kurbelsatz | Sram X0 Eagle™ Transmission DUB, 34T |
| Zahnkranz | Sram XS-1275, 10-52T |
| Antrieb | Sram GX Eagle™ Transmission |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Lenker | Newmen Advanced 318.10, 760mm |
| Griffe | ACID React Pro |
| Vorbau | Newmen Evolution 318.4, 31.8mm |
| Sattelmodell | ACID Nuance Pro |
| Sattelstütze | Newmen Advanced, 27.2mm |
| Laufradsatz | Newmen Beskar 30 light/light, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Laufradgröße | 29"/622mm |
| Reifen vorne | Schwalbe Racing Ray, Super Race, Addix Speedgrip, Kevlar, 2.25 |
| Reifen hinten | Schwalbe Racing Ralph, Super Race, Addix Speed, Kevlar, 2.25 |