| Bremsen | Shimano MT200 hydraulic disc, 180/180mm RT10 rotors |
| Bremshebel | Shimano MT200 hydraulic disc |
| Rahmen | Habit HT, SmartForm C2 Alloy, tapered headtube, post mount disc, StraightShot internal cable routing, dropper post compatible, BSA 73, 12mm thru axle, Boost 148, 55mm chainline, UDH hanger. |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Shimano CUES U6000 |
| Schalthebel | Shimano CUES U6000, 10-speed |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | SR Suntour XCM 34 LO Boost 29, 130mm travel, 15x110mm thru axle, tapered alloy steerer, 44mm offset |
| Gabel Federweg (mm) | 130 |
| Innenlager | ProWheel BSA 73 |
| Kurbelsatz | Prowheel, 30T |
| Zahnkranz | Shimano LG300, LinkGlide, 11-48, 10-speed |
| Antrieb | KMC X10, 10-speed |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | Integrated Sealed Bearing, Tapered |
| Lenker | Cannondale 3 Riser, 6061 Alloy, 15mm rise, 8° sweep, 4° rise, 780mm |
| Griffe | Cannondale Locking Grips |
| Vorbau | Cannondale 3, 6061 Alloy, 31.8, 0° |
| Sattelmodell | Cannondale Ergo XC |
| Sattelstütze | TranzX dropper, internal routing, 31.6, 100mm (S), 120mm (M), 130mm (L-XL) |
| Laufradgröße | 29"/622mm |
| Felgen | WTB STX i25 TCS, 32h, tubeless ready |
| Reifen vorne | WTB Breakout, 29x2.3", Comp DANN |
| Reifen hinten | WTB Trail Boss, 29x2.25", Comp DNA |
| Speichen | Stainless Steel, 14g |
| Pedale | Not included |