| Bremsen hinten | SRAM DB CODE SLV STLH SJ SIN BBK 20P |
| Bremsen vorne | SRAM DB CODE SLV STLH SIN BBK 20P |
| Rahmen | All new Levo SL carbon Frame, Fact 11m carbon, alloy shock extension, 150mm travel, adjustable head angle, BB height, and compatible with 27.5 or 29" wheels. |
| Schaltung | SRAM GX Eagle Transmission Derailleur |
| Schalthebel | SRAM AXS POD Controller |
| Gabel | Fox 36 Performance Elite, 29", 44mm offset, Grip 2 damper, S1: 150mm, S2-S6:160mm |
| Dämpfer | S2-S6: Fox Float X Performance elite series, 210x55mm, S1: Fox Float DPS Performance elite series, , 210x50mm |
| Lenker | Specialized Trail, 7050 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 30mm rise, 780mm, 35mm clamp |
| Vorbau | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Sattelmodell | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | SEAT POST, ONE UP, DROPPER, 2-BOLT,34.9, 120/150/180/210 TRAVEL, OFFSET 0MM,345/405/465/525MM, W/UFT REMOTE |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Reifen vorne | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.3" |
| Motor-Hersteller/ Modell | New Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Display | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Akku | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Ladegerät | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |