| Bremsen hinten | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Bremsen vorne | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Rahmen | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Schaltung | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Schalthebel | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Gabel | SR Suntour MobieA32, 80mm travel, lockout, fender-mounts, integrated light mount |
| Lenker | Specialized Como handlebar/stem combo |
| Sattelmodell | Body Geometry Comfort Gel, 200mm w/ SWAT™ Mount |
| Sattelstütze | Specialized 2-bolt head, forged alloy, 5mm offset, micro-adjust, 34.9mm |
| Sattelklemmung | Specialized bolt-type, alloy, 42.9mm |
| Felgen | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| Reifen vorne | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Reifen hinten | Pathfinder Sport Reflect, 650Bx2.3 |
| Nabe vorne | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Nabe hinten | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Speichen | DT Swiss Industry |
| Pedale | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Gepäckträger | Specialized rack, MIK HD interface, built-in pannier mounts, 27kg max load |
| Motor-Hersteller/ Modell | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| Display | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Akku | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| Ladegerät | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |