| Bremsen hinten | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Bremsen vorne | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Rahmen | M5 Alloy chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5" Trail Geometry with S-Sizing, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of trave |
| Schaltung | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Gabel | RockShox Lyrik Ultimate, Charger 3 RC2 W/ButterCups, 15x110mm, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Dämpfer | Rock Shox Super Deluxe Ultimate, Rx Trail Tune,RC2T Damper, Hydraulic Bottom Out control , S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Lenker | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Vorbau | Deity, 35.0mm |
| Sattelmodell | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Roval Traverse 29F/27.5R Alloy, 30mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.3" |
| Nabe vorne | Roval, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Nabe hinten | Roval DT Swiss 370, Ratchet LN, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Speichen | DT Swiss Competition Race |