| Bremsen hinten | SRAM G2 RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Bremsen vorne | SRAM G2 RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rahmen | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, flip chip Head Tube/Bottom Bracket adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 130mm of travel |
| Schaltung | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Gabel | FOX FLOAT 34 Rhythm, GRIP damper, two position Sweep adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, 140mm of travel |
| Dämpfer | FOX FLOAT DPS Performance, Rx Trail Tune, rebound and 3-position compression adjust, 190x45mm |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Lenker | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Vorbau | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Sattelmodell | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9, S1: 100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4/S5: 170mm, S6: 190mm |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T9 compound, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Nabe vorne | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Nabe hinten | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Speichen | DT Swiss Industry |