| Bremsen hinten | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 140mm |
| Bremsen vorne | Promax F1, hydraulic disc, flat-mount, 160mm |
| Rahmen | Specialized A1 Premium Aluminum, Fitness Geometry, butted tubing, internal cable routing, flat-mount disc, quick-release, Plug + Play rack/fender mounts |
| Schaltung | microSHIFT RD-M26S |
| Schalthebel | MicroSHIFT, 8-speed w/ indicator |
| Umwerfer | MicroSHIFT FD-R252, Band-clamp |
| Gabel | Hi-Ten steel, flat-mount disc, Plug + Play fender mounts, low rider rack mounts, quick-release |
| Innenlager | BSA, square-taper, 68mm |
| Lenker | Double-butted alloy, 9-degree backsweep, 31.8mm |
| Vorbau | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Sattelmodell | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 27.2mm |
| Sattelklemmung | Bolt-type, 31.8mm |
| Felgen | 700C disc brake, double-wall alloy, 22mm depth, 21mm internal width |
| Reifen vorne | RoadSport Reflect, Wire bead, Blackbelt/Endurant Casing, 700x32c |
| Reifen hinten | RoadSport Reflect, Wire bead, Blackbelt/Endurant Casing, 700x32c |
| Nabe vorne | Alloy, 6-bolt disc, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Nabe hinten | Alloy, 6-bolt disc, 8-/9-speed freehub, loose ball bearing, quick-release, 32h |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |