| Bremsen hinten | SRAM Code Stealth Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Bremsen vorne | SRAM Code Stealth Ultimate, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rahmen | FACT 11m full carbon, 29", full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 170mm rear travel, geo adjust head tube, geo adjust horst pivot |
| Schaltung | SRAM XX Eagle Transmission Derailleur |
| Schalthebel | SRAM AXS POD Controller |
| Gabel | Fox 38 Factory, Grip 2 damper, 29", 170mm travel, kashima, 44mm offset |
| Dämpfer | Fox Float X2 Factory, Kashima, 230x62.5mm |
| Lenker | Roval Traverse SL Carbon, riser bar, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm, 35.0mm |
| Vorbau | Deity, 35.0mm |
| Sattelmodell | Bridge, 155/143mm, Hollow Ti-rails |
| Sattelstütze | RockShox Reverb AXS, 30.9mm, S: 125, M:150, L/XL: 170mm |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Roval Traverse SL 29, hookless carbon, 30mm inner width, 2Bliss Ready, hand-built, 28h |
| Reifen vorne | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Nabe vorne | Roval Traverse SL, sealed cartridge bearings, 15mm thru-axle, 110mm spacing |
| Nabe hinten | Roval Traverse SL, DT Swiss Star Ratchet, 54t engagement, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing |
| Speichen | DT Swiss Competition Race |
| Motor-Hersteller/ Modell | New Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Display | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Akku | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| Ladegerät | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |