| Bremsen hinten | SRAM Code Ultimate Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm HS2 Rotor |
| Bremsen vorne | SRAM Code Ultimate Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm HS2 Rotor |
| Rahmen | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, flip chip Head Tube/Bottom Bracket adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm UDH compatible rear spacing, sealed cartridge bearing pivots, 130mm of travel |
| Schaltung | SRAM XX Eagle Transmission Derailleur |
| Schalthebel | SRAM AXS POD Ultimate Controller |
| Gabel | FOX FLOAT 34 Factory, GRIP2 damper, Kashima Coating, 15x110mm, 44mm offset, 140mm of travel |
| Dämpfer | FOX FLOAT DPS Factory, Rx Trail Tune, EVOL Air sleeve, Kashima Coat, 3-position adjustment w/ Open Mode Adjustment, 190x45mm |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm Wide, Threaded |
| Lenker | Roval Traverse SL Carbon, riser bar, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm, 35.0mm |
| Vorbau | Deity, 35.0mm |
| Sattelmodell | Bridge, 155/143mm, Hollow Ti-rails |
| Sattelstütze | RockShox Reverb AXS, 30.9, 1X remote, (S1:100mm, S2: 125mm, S3: 150mm, S4-S6: 170mm) |
| Sattelklemmung | Alloy, 38.6mm |
| Felgen | Roval Control 240, hookless carbon, 29mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Reifen vorne | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T9 compound, 29x2.3" |
| Reifen hinten | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3" |
| Nabe vorne | DT Swiss 240, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Nabe hinten | DT Swiss 240, Ratchet EXP, 36t engagement, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Speichen | DT Swiss Competition Race |