| Bremsen hinten | Shimano MT-200, 2-Piston Caliper, Hydraulic disc, 180mm |
| Bremsen vorne | Shimano MT-200, 2-Piston Caliper, Hydraulic disc, 180/160mm |
| Rahmen | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Schaltung | SRAM SX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM SX Eagle, trigger, 12-speed |
| Gabel | RockShox Judy, Solo Air, Turnkey damper, 42mm offset, QR, 80/90/100mm travel (size-specific), alloy steerer |
| Innenlager | SRAM Powerspline |
| Lenker | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Vorbau | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Sattelmodell | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Alloy, quick release, 34.9 |
| Felgen | Stout Alloy, hookless, Tubeless ready, 25mm inner width |
| Reifen vorne | Fast Trak Control 2Bliss Ready T5, 27.5x2.35" |
| Reifen hinten | Fast Trak Control 2Bliss Ready T5, 27.5x2.35" |
| Nabe vorne | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Nabe hinten | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | SBC-54 Flat pedal |