| Bremsen hinten | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Bremsen vorne | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Rahmen | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Schaltung | Shimano Deore, RD-M5120, 10spd |
| Schalthebel | Shimano Deore, RapidFire Plus, 10-speed |
| Gabel | SR Suntour XCM 29, 30mm Stanchions, Rx Tune, coil spring, custom Multi-Circuit damping w/lockout, QR, 90/100mm travel (size-specific), 46mm offset |
| Innenlager | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Lenker | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Vorbau | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Sattelmodell | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Sattelstütze | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Alloy, quick release, 34.9 |
| Felgen | Stout Alloy, hookless, double-wall, 25mm inner width |
| Reifen vorne | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Reifen hinten | Fast Trak Sport, 29x2.35" |
| Nabe vorne | Formula DC-20, 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Nabe hinten | Formula DC-22, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Speichen | Stainless, 14g |
| Pedale | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |