| Bremsen hinten | SRAM Level T, 2-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Bremsen vorne | SRAM Level T, 2-piston caliper, hydraulic disc, 180mm/160mm rotor |
| Rahmen | Specialized FACT 11m, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing |
| Schaltung | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM NX Eagle, trigger, 12-speed |
| Gabel | RockShox Judy Gold, Motion Control damper, Solo Air, 42mm offset, 15x110mm thru-axle, 100mm of travel (XS - 80mm travel) |
| Innenlager | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Lenker | Specialized Alloy XC minirise, double-butted alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 10mm rise, 31.8mm |
| Vorbau | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | Specialized Alloy, Single Bolt, 30.9mm |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Felgen | Specialized 29, 27mm inner width, 28h, tubeless ready |
| Reifen vorne | Specialized Fast Trak, Control Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Reifen hinten | Specialized Renegade, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Nabe vorne | Specialized alloy, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Nabe hinten | Specialized alloy, sealed cartridge bearings, 6-bolt, 12x148mm thru-axle, 28h |
| Speichen | Stainless, 14g |