| Bremsen hinten | SRAM Level Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 180mm rotor |
| Bremsen vorne | SRAM Level Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 180mm rotor |
| Rahmen | FACT 11m Full Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| Schaltung | SRAM X0 Eagle AXS |
| Schalthebel | SRAM AXS POD Controller |
| Gabel | Rockshox SID ULTIMATE, Charger Race Day Damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Dämpfer | RockShox SID LUXE ULTIMATE, Rx XC Tune, Two Position, Rebound Adjust, 190x40mm |
| Innenlager | SRAM DUB Threaded Wide |
| Lenker | Roval Control Rise Carbon Handlebar, 760mm wide, 20mm rise, 35mm |
| Vorbau | TruVativ Descendant 35, 35mm clamp, 60mm |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Expert |
| Sattelstütze | Bike Yoke Revive, 30.9mm, SM: 125, MD: 160mm, L/XL: 185mm, |
| Sattelklemmung | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Felgen | Roval Control, Carbon offset design, 29mm internal width, 4mm hook width, Tubeless ready, 28h |
| Reifen vorne | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Reifen hinten | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Nabe vorne | DT Swiss 350, 6-bolt, 15mm Thru-axle, 110mm spacing, 28h straight -pull |
| Nabe hinten | DT Swiss 350 straight-pull, 6-bolt, DT Swiss Ratchet EXP, 12x148mm thru axle, Microspline freehub body, 28h straight-pull |
| Speichen | DT Swiss Comp Race |