| Bremsen hinten | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Bremsen vorne | Shimano 105, Hydraulic disc |
| Rahmen | Specialized E5 Premium Aluminum Disc frame with D'Aluisio Smartweld Sprint Technology, hydroformed aluminum tubing, tapered head tube, fully internally routed cables, threaded BB |
| Schaltung | Shimano 105 R7000 GS, medium cage, 11-speed |
| Schalthebel | Shimano 105 R7020, hydraulic disc |
| Umwerfer | Shimano 105 R7000, braze-on |
| Gabel | FACT Carbon, 12x100mm thru-axle, flat-mount disc |
| Innenlager | Shimano Threaded BSA BB |
| Lenker | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Vorbau | Specialized Pro SL, alloy, 4-bolt |
| Sattelmodell | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Sattelstütze | 2021 S-Works Tarmac Carbon seat post, FACT Carbon, 20mm offset |
| Sattelklemmung | Allez Sprint seat collar |
| Reifen vorne | Turbo Pro, 60 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |
| Reifen hinten | Turbo Pro, 60 TPI, folding bead, BlackBelt protection, 700x26mm |