| Bremsen hinten | Shimano Tiagra, Hydraulic disc - 160mm rotor |
| Bremsen vorne | Shimano Tiagra, Hydraulic disc - 160mm rotor |
| Rahmen | Specialized E5 Premium Aluminum, flat mount disc, rack and fender eyelets, fully manipulated tubing w/ SmoothWelds, internal cable routing, threaded BB, 12x142mm thru-axle |
| Schaltung | Shimano Tiagra, 10-speed |
| Schalthebel | Shimano Tiagra Disc 4720, 10-speed |
| Umwerfer | Shimano Tiagra, braze-on |
| Gabel | Specialized FACT full carbon, flat mount disc, 1-1/8" to 1-3/8" taper, fender eyelets, 12x100mm thru-axle |
| Lenker | Specialized Shallow Drop, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| Vorbau | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
| Sattelmodell | Body Geometry Bridge Saddle, steel rails |
| Sattelstütze | Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware |
| Sattelklemmung | Bolt-type, Rack Compatable 31.8mm |
| Reifen vorne | Specialized Roadsport, 700X30c |
| Reifen hinten | Specialized Roadsport, 700X30c |