| Bremsen | VR:SRAM Level T BLK L/F DIR 800 Org, HR:SRAM Level T BLK SJ R/R DIR 1550 Org |
| Schaltung | SRAM NX Eagle 1x12spd RD |
| Schalthebel | SRAM NX Eagle Trigger Black (w/ clamp) |
| Gabel | SID SL Base Rmt 100 |
| Innenlager | SRAM DUB BSA MTB 68/73mm, 4.5mm spacer |
| Kurbelsatz | SRAM Stylo 6K DUB 148 175mm 34ST |
| Zahnkranz | SRAM Eagle PG 1230, 11-50t |
| Antrieb | SRAM NX Eagle Chain PL 118 Links 12s |
| Steuersatz | Cane Creek 10 IS Integrated Headset (38) |
| Lenker | Raceface Ride 35x760 Lo-Rise Bar |
| Griffe | ESI Chunky Grips Black - Standard |
| Vorbau | Raceface Aeffect Stem 35x70mm (39) |
| Sattelmodell | WTB Silverado Race Saddle 142mm |
| Felgen | VR:RF 19 AR Offset 27 29" Rim 32H GRY / HR:RF 19 AR Offset 27 29" Rim 32H GRY |
| Reifen | VR:Maxxis Aspen 29x2.40WT 3C EXO TR YLW / HR:Maxxis Aspen 29x2.40WT 3C EXO TR YLW |
| Speichen | Sapim Race |