| Bremsen | Hyraulic Disc Brake 160 mm |
| Rahmen | SLT Straight-Line-Tubing AL 6061-T6 |
| Schalthebel | Microshift Advent X Trigger Shifter |
| Anzahl Gänge | 10 |
| Gabel | RST Aerial MLC, 80mm Travel, Alloy Steerer, mech. Lockout |
| Sattelmodell | EIGHTSHOT Seat 231 x 140 mm |
| Laufradsatz | Alex Rims Volar 2.1 27.5" Superlight Disc |
| Reifen | KENDA Booster Skin Wall 27.5 x 2,2 |
| Speichen | Pilar Stainless |