| Bremsen | Shimano XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/203) |
| Rahmen | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminium 6061 T6 Rear Triangle, Efficient Trail Control, FSP 4-Link, Agile Trail Geometry, Boost 148 |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed - Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
| Schalthebel | Shimano XT SL-M8100-IR, Direct Attach |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Fox 36 Float Rhythm, 2-Position Sweep-Adjust GRIP Damper, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 150mm |
| Dämpfer | Fox Float Performance, 230x60mm (27.5: 210x55mm), Open/Firm Mode - Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12,7mm |
| Gabel Federweg (mm) | 150 |
| Kurbelsatz | ACID MTB Hybrid Pro, 27.5: 36T // 29: 34T |
| Zahnkranz | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Antrieb | KMC e12 |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment, X-Connect Interface |
| Lenker | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| Griffe | ACID Disrupt |
| Vorbau | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Sattelmodell | ACID Venec EMTB Trail 140 |
| Sattelstütze | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Sattelklemmung | CUBE Semi-Integrated |
| Laufradsatz | Newmen Performance 30, 28/32 Spokes (Base/Strong), 15x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
| Laufradgröße | 29"/622mm |
| Reifen vorne | Schwalbe Hans Dampf, Addix Soft, Super Trail, Tubeless Easy, 2.6 |
| Reifen hinten | Schwalbe Hans Dampf, Addix Speedgrip, Super Trail, Tubeless Easy, 2.6 |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Drive Unit Performance Line CX 85Nm (BDU38), Smart System |
| Display | Bosch Purion 400 |
| Bedieneinheit | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Akku | Bosch PowerTube 800 |
| Akku-Kapazität (Wh) | 800 |
| Ladegerät | Bosch 4A |