| Bremsen | Shimano XT BR-M8220, Hydr. Disc Brake w/ Front ABS (203/203) |
| Rahmen | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminium 6061 T6 Rear Triangle, Efficient Trail Control, FSP 4-Link, Agile Trail Geometry, Boost 148, UDH™, Full Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Shimano XT Di2 RD-M8260-SGS, 12-Speed, Electronic Shifting System, Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
| Schalthebel | Shimano XT Di2 SW-M8250-IR, Direct Attach |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Fox 36 Float Factory GRIPX, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 150mm (S: 140mm) |
| Dämpfer | Fox Float X Factory, 230x60mm (27.5: 210x55mm), Adjustable LSC/LSR w/ 2-Pos. Lever, Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12.7mm |
| Kurbelsatz | ACID MTB Hybrid Carbon, 27.5: 36T // 29: 34T |
| Zahnkranz | Shimano XT CS-M8100, 10-51T |
| Antrieb | Shimano CN-M8100 |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment, X-Connect Interface |
| Lenker | Race Face ERA 35 |
| Griffe | ACID Disrupt |
| Vorbau | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Sattelmodell | ACID Venec EMTB Trail 140 |
| Sattelstütze | Fox Transfer Factory 31.6mm, Kashima Coated |
| Sattelklemmung | CUBE Semi-Integrated |
| Laufradsatz | Newmen Beskar 30 base/strong, 28/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Reifen vorne | Schwalbe Albert Trail Pro, Addix Soft, Kevlar, 2.5 |
| Reifen hinten | Schwalbe Albert Gravity Pro, Addix Soft, Kevlar, 2.5 |
| Pedale | ACID PP MTB |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 100Nm (BDU38) |
| Display | Bosch Kiox 400C |
| Bedieneinheit | Bosch Mini Remote |
| Akku | Bosch PowerTube 800 |
| Akku-Kapazität (Wh) | 800 |
| Ladegerät | Bosch 4A |