| Bremsen | Magura Gustav PRO, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203) |
| Rahmen | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminium 6061 T6 Rear Triangle, Efficient Trail Control, FSP 4-Link, Agile Trail Geometry, Boost 148 |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Sram XX Eagle AXS™ Transmission, 12-Speed, Electronic Shifting System - Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
| Schalthebel | Sram AXS™ Pod Ultimate Controller |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Fox 38 Float Factory GRIPX2, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 170mm, Kashima Coated |
| Dämpfer | Fox Float X2 Factory, 230x65mm, High/Low Speed Rebound & Compression w/ 2-Position Lever, Kashima Coated - Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12,7mm |
| Gabel Federweg (mm) | 170 |
| Kurbelsatz | Race Face ERA E-MTB, 36T |
| Zahnkranz | Sram XS-1297, 10-52T |
| Antrieb | Sram XX Eagle™ Transmission |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment, X-Connect Interface |
| Lenker | Race Face ERA 35 |
| Griffe | ACID Disrupt, Soft Compound |
| Vorbau | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Sattelmodell | ACID Venec EMTB Trail 140 |
| Sattelstütze | Fox Transfer Factory 31.6mm, Kashima Coated |
| Sattelklemmung | CUBE Semi-Integrated |
| Laufradsatz | Newmen Phase 30, 28/28 Spokes (Base/Strong), 15x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
| Reifen vorne | Schwalbe Magic Mary, Addix Soft, Super Trail, Kevlar, 2.4 |
| Reifen hinten | Schwalbe Tacky Chan, Addix Soft, Super Gravity, Kevlar, 2.4 |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Drive Unit Performance Line CX 85Nm (BDU38), Smart System |
| Display | Bosch Purion 400 |
| Bedieneinheit | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Akku | Bosch PowerTube 800 |
| Akku-Kapazität (Wh) | 800 |
| Ladegerät | Bosch 4A |