| Bremsen | Magura MT Thirty, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203) |
| Rahmen | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminium 6061 T6 Rear Triangle, Efficient Trail Control, FSP 4-Link, Agile Trail Geometry, Boost 148 |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Shimano Deore RD-M6100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed - Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
| Schalthebel | Shimano Deore SL-M6100, Rapidfire-Plus |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | SR Suntour Aion 38X 2CR Air, Tapered, 15x110mm, Lockout, 170mm |
| Dämpfer | SR Suntour Edge EVO 2CR 230x65mm - Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12,7mm |
| Gabel Federweg (mm) | 170 |
| Kurbelsatz | ACID MTB Hybrid Pro, 36T |
| Zahnkranz | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Antrieb | KMC e12 |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Lenker | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| Griffe | ACID Disrupt, Soft Compound |
| Vorbau | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Sattelmodell | ACID Venec Lite |
| Sattelstütze | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Sattelklemmung | CUBE Semi-Integrated |
| Felgen | CUBE EX30, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Reifen vorne | Schwalbe Magic Mary, Performance, 2.4 |
| Reifen hinten | Schwalbe Big Betty, Performance, 2.4 |
| Nabe vorne | CUBE Engineered By Newmen, 15mm, Boost, 6-Bolt |
| Nabe hinten | CUBE Engineered By Newmen, 12mm, Boost, 6-Bolt |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Drive Unit Performance Line CX 85Nm (BDU38), Smart System |
| Bedieneinheit | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Akku | Bosch PowerTube 800 |
| Akku-Kapazität (Wh) | 800 |
| Ladegerät | Bosch 2A |