| Bremsen | SRAM Rival hydraulic disc, CenterLine X 160/160mm 6-bolt front, centerlock rear rotors |
| Bremshebel | SRAM Rival AXS hydraulic disc |
| Rahmen | Topstone Carbon, Kingpin suspension system, Proportional Response construction, downtube StashPort, internal cable routing, 12x142mm thru-axle, 27.2 dropper post ready, UDH, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, removable fender bridge, multiple gear/bottle mounts |
| Rahmenmaterial | Carbon |
| Schaltung | SRAM GX Eagle AXS, T-Type, 12-speed |
| Schalthebel | SRAM Rival AXS, 12/13-speed compatible |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Lefty Oliver, 40mm travel, lockout, Gen 2 Chamber Damper w/ All-Over tune, ISO High-Ride air spring, tapered steerer, 700c, 55mm offset |
| Gabel Federweg (mm) | 40 |
| Innenlager | SRAM DUB BSA Road 68 Wide |
| Kurbelsatz | SRAM Rival XPLR Wide, 42T |
| Zahnkranz | SRAM GX XS-1275, 10-52, T-Type, 12-speed |
| Antrieb | SRAM GX Eagle T-Type, 12-speed |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | Acros IS52/40 ICR |
| Lenker | Easton EA70 AX |
| Griffe | Cannondale KnurlCork, 2.7mm |
| Vorbau | Cannondale C1 Conceal, Alloy, 31.8, -6° |
| Sattelmodell | Fizik Terra Argo X5, S-Alloy rails, 140mm |
| Sattelstütze | Cannondale SAVE Carbon, 27.2x350mm (47-58), 400mm (61) |
| Felgen | Reserve 40|44 GR Carbon, Turbulent Aero Tech, 24h, tubeless ready |
| Reifen vorne | WTB Raddler TCS Light, 700x44c, tubeless ready |
| Speichen | Sapim CX-Delta |
| Pedale | Not included |