| Bremsen | Tektro T535 4-piston hydraulic disc, 203/180mm TR rotors |
| Bremshebel | Tektro M535 hydraulic disc |
| Rahmen | Tesoro, low step-thru, SmartForm C1 Alloy, removable 800Wh downtube battery, tapered headtube, internal cable routing, 135mm QR hub spacing, post mount disc brake, motor protection, integrated RackLock rack and fender - RackTime SnapIt 2.0 and child seat compatible |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Enviolo 380 Automatiq, 100Nm compatible, heavy duty continuously variable transmission internal gear hub with automatic shifting |
| Schaltungstyp | Nabenschaltung |
| Gabel | Cannondale HeadShok, 50mm travel, Quad Cage needle bearing internals, coil spring, twin chamber semi open-bath oil damping, post mount disc, 110x15mm thru-axle |
| Gabel Federweg (mm) | 50 |
| Kurbelsatz | Gates Bosch E-bike, w/ 46T sprocket |
| Zahnkranz | Gates CDX, 22T |
| Antrieb | Gates CDX high performance carbon drive belt |
| Antriebsart | Riemen |
| Steuersatz | Acros integrated cable routing, 1.8" sealed bearings with tapered reducers |
| Lenker | Cannondale Urban Ergo Bar, 6061 Alloy, 25mm rise, 35° sweep, 0° rise, 680mm |
| Griffe | Ergon GC10 |
| Vorbau | Cannondale Urban w/ Intellimount, Alloy, 31.8mm clamp, 60mm, +30°, Acros ICR, w/ SP Connect SPC+ Stem Mount & Kiox mount |
| Sattelmodell | Selle Royal Essenza |
| Sattelstütze | Parallelogram Suspension Seatpost, 31.6, 27mm travel, 300mm (SM), 350mm (MD), 400mm (LG, XL) |
| Felgen | Alloy, double wall, 32 hole, 25mm internal width, disc-specific |
| Reifen vorne | Schwalbe Johnny Watts LR, 27.5x2.35" 60-584 (SM, MD) |
| Reifen hinten | Schwalbe Johnny Watts LR, 29x2.35" 60-622 (LG, XL) |
| Speichen | Stainless Steel, 14g |
| Pedale | Cannondale Urban Platform |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Performance Line CX 250W 2025 |
| Display | Bosch Kiox 300 w/ Mini Remote & System Controller |
| Akku | Bosch PowerTube, 800Wh |
| Akku-Kapazität (Wh) | 800 |
| Ladegerät | Bosch 4A |