| Bremsen | Tektro T535 4-piston hydraulic disc, 203/180mm TR rotors |
| Bremshebel | Tektro M535 hydraulic disc |
| Rahmen | Tesoro, SmartForm C1 Alloy, removable 600Wh downtube battery, tapered headtube, internal cable routing, 135mm QR hub spacing, post mount disc brake, motor protection, integrated RackLock rack and fender - RackTime SnapIt 2.0 and child seat compatible |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Schaltung | Shimano CUES U6000 |
| Schalthebel | Shimano CUES U6000, trigger style, 10-speed |
| Schaltungstyp | Kettenschaltung |
| Gabel | Cannondale HeadShok, 50mm travel, Quad Cage needle bearing internals, coil spring, twin chamber semi open-bath oil damping, post mount disc, 110x15mm thru-axle |
| Gabel Federweg (mm) | 50 |
| Kurbelsatz | FSA Bosch E-bike, 38T |
| Zahnkranz | Shimano CUES LG300, 11-48, 10-speed |
| Antrieb | KMC e500 |
| Antriebsart | Kette |
| Steuersatz | Acros integrated cable routing, 1.8" sealed bearings with tapered reducers |
| Lenker | Cannondale Urban Ergo Bar, 6061 Alloy, 25mm rise, 35° sweep, 0° rise, 680mm |
| Griffe | Ergon GC10 |
| Vorbau | Cannondale Urban w/ Intellimount, Alloy, 31.8mm clamp, 60mm, +30°, Acros ICR, w/ SP Connect SPC+ Stem Mount |
| Sattelmodell | Selle Royal Essenza |
| Sattelstütze | Linear Suspension Seatpost, 31.6, 350mm |
| Felgen | Alloy, double wall, 32 hole, 25mm internal width, disc-specific |
| Reifen vorne | Schwalbe Johnny Watts LR, 27.5x2.35" 60-584 (MD) |
| Reifen hinten | Schwalbe Johnny Watts LR, 29x2.35" 60-622 (LG, XL) |
| Speichen | Stainless Steel, 14g |
| Pedale | Cannondale Urban Platform |
| Motor-Hersteller/ Modell | Bosch Performance Line CX 250W 2025 |
| Display | Bosch Mini Remote & System Controller |
| Akku | Bosch PowerTube, 600Wh |
| Akku-Kapazität (Wh) | 600 |
| Ladegerät | Bosch 4A |